Ovogodišnji Božić i božićni blagdani prilika su za nas vjernike Hrvatske katoličke župe München da se osvrnemo unatrag 75 godina sa sviješću kako je upravo našu hrvatsku katoličku zajednicu, kroz proteklo dugogodišnje povijesno razdoblje, Božić kao “blagdan obitelji” održao na okupu i u krilu Crkve. Gdje god bio u svijetu Hrvat katolik je dostojno slavio Božić, koji ga je, iako daleko u tuđini, u duhu nosio u dragu Domovinu. To bogatstvo vjere prenosio je i danas prenosi na mlađi naraštaj.

Ovaj Božić i Badnji dan u povijesti naše hrvatske katoličke zajednice München bio je 75-ti jubilarni Božić i 75-ti jubilarni Badnji dan. To sa radošću i ponosom možemo potvrditi iako živimo u sredini gdje se izgubio sami smisao Božića i gdje je Božić komercijaliziran sjajem i raskošem svjetovnih sadržaja.

“Hrvatski Božić” i nadalje živi u obiteljima naše hrvatske katoličke zajednice koja je brojna i živa zajednica. On nas dodiruje i nadahnjuje raznolikošću svojih poruka i sadržaja. U župi imamo mogućnost božićnih ispovijedi i slavljenja svetih misa, kako polnoćki tako i svetih misa na sam Božić i božićne svagdane, što našim vjernicima koji nisu u mogućnosti biti za Božić u domovini Hrvatskoj ili Bosni i Hercegovini puno znači. Hrvatski je Božić ispunjen mnogim običajima. Naše božićne pjesme, za koje je naš poznati bibličar, o. fra Bonaventura Duda rekao da su “prepjevano Evanđelje,” otkrivaju što hrvatski vjernik duboko u svom srcu osjeća. Božićna radost davala mu je snagu i nadu u bolju budućnost u najtežim trenucima života i svoje povijesti. Svete mise na hrvatskom jeziku, pjevanje hrvatskih božićnih popijevki u crkvi, molitveno raspoloženje u obitelji, kićenje jaslica i bora, zajedničko hrvatsko božićno slavlje župe uz druženje, igrokaze, hrvatsku pjesmu i ples djece i mladih te okus domaćih hrvatskih specijaliteta nikoga ne ostavljaju ravnodušnim.

U cijelome se svijetu ove godine slavi 800. obljetnica Božića u Grecciu gdje je,

na Badnjak 1223. godine, sveti Franjo Asiški sa svojom braćom uprizorio prve žive božićne jaslice. Od tog Božića jaslice su postale neizostavan dio vanjskog obilježavanja Božića i božićnih blagdana. Ove su godine članovi Frame naše župe upriličili božićne jaslice u Kapeli blaženog Alojzija Stepinca.

Veliki broj hrvatskih vjernika – djece, mladih i odraslih posljednjih je godina doselilo u Njemačku i ostale europske i vaneuropske zemlje, daleko od svoje Domovine. Do novoga hrvatskoga iseljeničkoga vala u Njemačku došlo je ulaskom Hrvatske u Europsku uniju 1. srpnja 2013., a taj proces još uvijek traje. Kutak Domovine hrvatski su vjernici našli i u našoj Župi koja je ove godine proslavila 75-tu obljetnicu djelovanja. Ova, po broju vjernika najbrojnija hrvatska katolička župa u svijetu, nadomjestila je rodne župe iz kojih su ovamo došli. Crkva u Bavarskoj nam omogućuje da i ovdje, u tuđini, možemo na svome hrvatskom jeziku slaviti Boga. Veliki je to dar koji svi mi trebamo cijeniti. Sa sjetom u očima ponekad promatramo koliko se djece i mladih doselilo ovdje iz drage nam domovine Hrvatske i Bosne i Hercegovine. Oni su obogatili naše hrvatske katoličke zajednice na svetim misama, vjeronauku, u Frami, crkvenim zborovima, folkloru i drugim aktivnostima naše župe.

U današnje doba velikih migracija kada je i grad München u kojemu živimo postao veliki multikulturalni grad vjerujemo da naša hrvatska katolička zajednica ima prepoznatljivu ulogu u životu grada i nadbiskupije München i Freising.

Duhovna Statistika naše župe za 2023. godinu

 Krštenja 180 uz još 30 otpusnica za djecu koja su rođena u Münchenu, a krštena su u rodnim župama svojih roditelja, Prvopričesnika 164, Krizmanika 215, Vjenčanja u našoj župi imali smo 9 parova, a na zaručničkom tečaju je sudjelovalo 158 parova. Umrlih smo imali 49, a ponovno vraćenih u Crkvu 27 odraslih vjernika. Ispisanih iz crkve nemamo statistiku za naše vjernike od nadbiskupije.

Neka nam ovogodišnje slavljenje božićnih blagdana bude poticaj da svjesnije živimo svoje kršćanstvo.

Sretan Božić uz obilje Božjeg blagoslova i mira u Novoj 2024. Godini.

s. Nikolina Bilić