Hrvatski narod, kao malo koji narod u svijetu, štuje Blaženu Djevicu Mariju. Marija je najvjernija zagovornica hrvatskog naroda – “fidelissima advocata Croatiae” kao i “kraljica Hrvata”. Sklonjen pod njen zaštitnički plašt hrvatski je narod kroz povijest preživio brojne napade, ratove, epidemije i glad. Od Aljmaša, Marije Bistrice, Trsata i Sinja pa sve do Međugorja Hrvati joj se i danas utječu u molitvi u svim nedaćama života. Ali ne samo u Domovini – i Hrvati raseljeni diljem svijeta, pouzdavajući se u njezin nebeski zagovor, štuju Blaženu Djevicu Mariju i hodočaste u njezina svetišta.

     I naša Hrvatska katolička župa München od samih početaka organizira hodočašća Majci Božjoj u Bavarskoj i diljem svijeta. Posebno mjesto među njima pripada hodočašću u Marijansko svetište Lurd na jugozapadu Francuske gdje se 1858.godine Majka Božja više puta ukazala 14-godišnjoj Bernardetti Soubirous. U Lurdu su se od Marijina ukazanja dogodila mnoga priznata čudesna ozdravljenja, a i danas se svakodnevno događaju nebrojena ozdravljenja i obraćenja. 

     O svetkovini uzašašća ove godine tri su autobusa vjernika, predvođena župnikom fra Petrom Klapežom, fra Slavenom Čeko, g. Anom Turalija i s. Nikolinom Bilić, od srijede, 17. svibnja do nedjelje, 21. svibnja 2023., hodočastila u marjansko svetište u Lurdu. 190 hodočasnika naše župe pridružilo se u Lurdu ostalim hrvatskim hodočasnicima zapadne Europe. I ove godine organizator hodočašća bio je Hrvatski dušobrižnički ured iz Frankfurta na Majni i Hrvatska katolička župa Frankfurt/M. Na misnim su slavljima koncelebrirala dvadesetorica svećenika, koji su došli u pratnji s vjernicima zajedno s drugim pastoralnim djelatnicima, redovnicima i laicima.

     U nepuna tri dana boravka u Lurdu sudjelovali smo svaki dan na svetoj misi u crkvi svete Bernardice, bazilici Kraljice svete krunice i treći dan u špilji Gospina ukazanja. Uz to smo dvije večeri u  kasnim večernjim satima u svetištu Majke Božje Lurdske sa hodočasnicima iz cijelog svijeta sudjelovali u marijanskoj procesiji sa svijećama, a tijekom procesije, u kojoj se nosio Gospin kip, pjevalo se i molilo i na hrvatskom jeziku. Poseban je doživljaj za nas bila pobožnost Križnoga puta koju smo sa župnikom fra Petrom Klapežom molili na lurdskoj Kalvariji. Za vrijeme pobožnosti vjernici naše župe su se na svakoj postaji izmjenjivali u nošenju zavjetne svijeće teške 70 kg. Nakon križnog puta fra Petar je u ime svih nas upalio zavjetnu svijeću te smo se pomolili za sve one koji su se preporučili u naše molitve, a posebno za bolesnike.

Nakratko smo obišli i baziliku bezgrešnog začeća Blažene Djevice Marije, podzemnu baziliku sv. Pia X., mlin i rodnu kuću svete Bernadette Soubirouste zatvor u kojem je živjela njezina obitelj. Imali smo mogućnost za osobnu molitvu i za sakrament svete ispovijedi te slobodno vrijeme za odmor i vlastite programe – kupnju suvenira i osobne pobožnosti.

     Puni doživljaja i obogaćeni molitvom i milošću koju smo primili u Lurdu nakon više od 20 sati vožnje sretno smo stigli svojim kućama.

Tekst: s. Nikolina Bilić

Slike: Anita Žaja, Lucija Stankić i Marijana Franjičević