Korizmena aktivnost vjernika Hrvatske Katoličke župe München ove godine, uz post i molitvu usmjerena je i na skupljanje novčane pomoć za nužne potrebe ratom pogođenim Ukrajincima. Već je sakupljen iznos od 18.289,00 EUR-a! 

Na samom početku ovog stravičnog rata i ratnih stradanja u Ukrajini franjevci Hrvatske katoličke župe München uputili su apel svim  vjernicima župe i svim ljudima dobre volje da se uključe u prikupljanje novčane pomoći za ratom pogođenim Ukrajince, kao i za prihvat izbjeglice iz Ukrajine koji već u velikom broju borave u gradu  Münchenu i cijeloj Njemačkoj. Tragom poziva nadbiskupije München Freising, Hrvatska Katolička župa je organizirala smještaj za 100 ukrajinskih izbjeglica u kapeli Blaženog Alojzija Stepinca u Hrvatskom domu u Münchenu.  

Također su fratri na nedjeljnim svetim misama pozvali obitelji da se prijave u župski ured, koje mogu ponuditi u svoje smještajne prostore za izbjegle ratom pogođene Ukrajince.  

Ukrajinskim izbjeglicama, koji borave na području Bavarske i nadbiskupiji  München Freising sve inozemne misije preko Ukrajinske Katoličke Misije München već dostavljaju pakete pomoći u hrani i potrebnim namirnicama. Suosjećajući s braćom i sestrama u Ukrajini, želimo im iskazati kršćansku ljubav i solidarnost, pa pomoći i olakšati teško životno stanje u kojem se nalaze. Naša župa se odmah uključila u tu plemenitu akciju u iskazivanju pomoći svim ratom pogođenim ljudima. Prije tri desetljeća i mi Hrvati smo proživljavali ratne nevolje i bili sretni kad smo osjetili moralnu, materijalnu ili bilo koju drugu podršku. Zato je humano i blagoslovljeno što su kod svih europskih zemalja prognanici iz Ukrajine naišli na brojne Šimune Cirence, koji im pomažu nositi križ, kako bi preživjeli ratnu dramu koja je zahvatila njihovu zemlju. 

Svi koji žele u ovoj korizmi sudjelovati u toj plemenitoj akciji, prilog mogu dostaviti u župni ured ili uplatiti na Spende konto naše župe s naznakom ‘Pomoć za Ukrajinu!

Novčani prilog za pomoć ratom pogođenoj Ukrajini možete darovati na Spende konto Hrvatske Katoličke župe München koji glasi:

Liga Bank e.G, Fil. München

Erzd. München-Fr. w/Kroat.K.Gem. München

DE94 7509 0300 0002 0202 03
BIC: GENODEF1M05

S naznakom: Für die Kriegsopfer in Ukraine

Do sada smo prikupili 18.289,00 EUR-a. Sav novčani iznos će uz supotpis naše Nadbiskupije biti upućen na otvoren račun Ukrajinskom Caritasu s naznakom „Za žrtve rata u Ukrajini!“

Na poticaj sv. Oca pape Franje sve naše vjernike i dalje pozivamo na „post i molitvu“  te da očituju kršćansku ljubav i blizinu, podršku, solidarnost i spremnost pomoći ukrajinskom narodu u njihovoj velikoj boli i tjeskobi, koju proživljavaju ovih dana ratnim razaranjima. Ovaj rat najrazornije pogađa stanovnike te zemlje, ali i drastično utječe na sve stanovnike Europe i cijeloga svijeta. Sve nam to pokazuje da smo međusobno povezani mnogim vezama, nitko nije potpuno samostalan, ovisimo jedni o drugima, stoga imamo i odgovornosti jedni za druge!

Stoga, u duhu poticaja apostola Pavla „neka nam ne dojadi činiti dobro“, budimo i dalje blizu sa svim ratom ugroženim ljudima.

Dragi vjernici i svi ljudi dobre volje za svaku vašu pomoć te žrtvu i ljubav koju  iskazujete za sve koji trpe i pate zbog posljedica ratnih stradanja veliko vam hvala. 

Djevica Marija – Kraljica Mira, koja je utjeha žalosnih, neka izmoli svima u Ukrajini i diljem svijeta gdje se vode ratovi, dar trajnoga mira i plodove vječnog spasenja.

Mir i dobro!

Fra Petar Klapež, župnik