OBREDI VELIKOG TJEDNA I USKRSA U HRVATSKOJ KATOLIČKOJ ŽUPI MÜNCHEN  

Župski ured Hrvatske Katoličke Župe München objavio je u subotu, 27. ožujka program liturgijskih slavlja Velikog tjedna i Uskrsa u župi uz ograničenja koje nalažu epidemiološke mjere u borbi protiv pandemije corona virusa, kojeg donosimo u cijelosti.

VAŽNO VAŽNO VAŽNO

Za sva naša liturgijska slavlja Velikog tjedna i Uskrsne svete mise radi ograničenog broja vjernika u crkvama, ulaz u sve crkve biti će organiziran po određenim epidemiološkim propisima kao što to prakticiramo i svake nedjelje na svim našim svetim misama! 

Na ulazu svih crkava vrši se upis vjernika. Kad se u crkvi popuni propisani ograničeni broj vjernika vrata crkve se moraju zatvoriti. Sve vjernike koji radi ograničenog broja mjesta u crkvama nisu mogli ući u crkve molimo da se u miru vrate svojim domovima ili da dođu na slijedeću sv. misu, koju slavimo u većini crkava odmah poslije prve svete mise.

Za sve starije naše vjernike, sve kronične bolesnike i rizične skupine naših vjernika Obrede velikog tjedna i Uskrsno misno slavlje izravno ćemo prenositi preko you tube kanala naše župe koji je oglašen na našoj web. stranici koja glasi www.hkz-muenchen.de 

RASPORED LITURGIJSKIH SLAVLJA ZA VELIKI TJEDAN  I USKRS UZ SUDJELOVANJE VJERNIKA

CVJETNICA – 28. 3. 2021. –  Početak ljetnog računanja vremena

Na Cvjetnicu – Nedjelju muke Gospodnje za nas vjernike započinje Veliki tjedan. Kršćani se sjećaju svečanog Isusovog ulaska u Jeruzalem, mjesta njegove muke, smrti i uskrsnuća. Na svetim misama blagoslivljaju se palmine i maslinove grančice. Na ulazu u crkve svi će naši vjernici dobiti maslinove grančice!

Na Cvjetnicu – Nedjelju Muke Gospodinove nedjeljni je raspored sv. misa u našoj župi i to:

Geretsried – Vorabendmesse u subotu  u 17.00 sati
St. Paul: 9.00, 12.30, 15.30 i 17.00 sati
Pasing: 11.30 i 13.00 sati
St. Gabriel: 12.00 i 13.30 sati
St. Michael:    12.30 i 13.45 sati
Poing St. Michael: 10.30 sati
Poing P. Rupert Mayer: 12.15 sati

VELIKO TRODNEVLJE

VELIKI ČETVRTAK, 1. 4. 2021.
Na Veliki četvrtak Misu večere Gospodnje slavit ćemo na hrvatskom jeziku u crkvama: 

St. Paul u 18.30 sati i u 
St Gabriel u 20.15 sati.

Na Veliki četvrtak izravan prijenos Mise večere Gospodnje biti će iz crkve sv. Pavla u 18.30 sati na YouTube kanalu naše župe!

VELIKI PETAK, 2. 4. 2021.
Radi pandemije corona virusa nema Križnog puta nacija!

Na Veliki petak u središtu obreda stoji križ koji častimo klanjanjem i ljubljenjem. Radi mjera predostrožnosti za vrijeme obreda bit će samo klanjanje križu bez ljubljenja.

Obrede Velikog petka na hrvatskom jeziku slavimo po slijedećem rasporedu:

St Paul u 15.00 i u 18.00 sati; 
St. Gabriel u 18.00 sati;
Pasing u 19.00 sati
Poing u P. Rupert Mayer u 18.00 sati

Na Veliki petak izravan prijenos Obreda Velikog petka biti iz crkve sv. Pavla u 18.00 sati na YouTube kanalu naše župe!

VELIKA SUBOTA, 3. 4. 2021.
Uskrsno bdijenje na Veliku subotu slavimo po slijedećem rasporedu:

St. Paul u 18.00 i 20.00 sati
St. Gabriel u 18.00 sati
Pasing u 17.30 sati
Poing u P. Rupert Mayer 19.00 sati

Na Veliku subotu izravan prijenos Vazmenog bdjenja biti će iz crkve Sv. Pavla u 20.0 sati na YouTube kanalu naše župe.

BLAGOSLOV USKRSNOG JELA
Blagoslov uskrsnog jela biti će bez sv. mise na Veliku subotu u našoj kapeli Blaženog Alojzija Stepinca u 16.00 sati i u svim crkvama poslije svih svetih misa na Veliku subotu i na dan Uskrsa!

USKRS – NEDJELJA, 4. 4. 2021.
Na Uskrs svete mise slavimo po slijedećem rasporedu:

St. Paul: 9.00, 12.30, 15.30 i 17.00 sati
Pasing: 11.30 i 13.00 sati
St. Gabriel: 12.00 i 13.30 sati
St. Michael:    12.30 i 13.45 sati
Poing St. Michael: 10.30 sati
Poing P. Rupert Mayer: 12.15 sati
Geretsried: 17.00 sati

Na Uskrs izravan prijenos svete Mise biti će iz crkve sv. Mihaela u 12.30 sati na YouTube kanalu naše župe

USKRSNI PONEDJELJAK, 4. 4. 2021.
Na Uskrsni ponedjeljak svete mise slavimo po slijedećem rasporedu:

St Paul u 09.00 i 17.00 sati  
Pasing u 11.30 sati
St. Gabriel u 12.00 sati
St. Michael u 12.30 sati 
Poing u P. Rupert Mayer 12.15 sati

USKRSNA PORUKA VJERNICIMA

Braćo i sestre, dragi vjernici!

O novim uputama Stožera za civilnu zaštitu BRD-a  i naše Nadbiskupije objavljenim 24. ožujka 2021. pozvani smo na ista ograničenja svog društvenog i vjerskog života. To se, kad smo mi vjernici u pitanju, osobito odnosi na činjenicu da se sva naša liturgijska slavlja Velikog tjedna i Uskrsa  mogu slaviti uz već određene odredbe uz sudjelovanje vjernika u crkvama.

Ne iznenađuju nas ovaj produžetak epidemioloških mjera, jer su slične ili još strože mjere već uvedene i u drugim zemljama Europske unije. Da još uvijek moramo živjeti pod ovim mjerama govorio nam i dalje sve veći broj oboljelih, hospitaliziranih i umrlih sugrađana. Svi već poznajemo nekog bliskog tko je obolio od COVIDA-19, a među njima je i sve više onih koji su preminuli. Svima vama, a osobito onima koji se bore s bolešću ili gubitkom bližnjih izražavamo svoju blizinu i kršćansko suosjećanje.

U evanđelju Kristove muke, koja se navješta na Cvjetnicu – Nedjelju Muke Gospodnje i Veliki petak, posebno pronalazimo utjehu koja nam otkriva Kristovu blizinu u bolesti i patnji, ali i svjetlo koje pokazuje da je dobro jače od zla i da je život jači od smrti. Upravo zbog toga smo u trenutcima kušnje i izazova još više pozvani živjeti prema vrijednostima evanđelja, Bogu se utjecati u molitvi, njega ljubiti i služiti mu, boreći se ne samo za sebe nego i za dobro drugoga, stavljajući na prvo mjesto, Isusov zahtjev, služenje i ljubav prema bližnjima.

Neka nam ovo bude nadahnuće i u ovim trenucima u kojima se od nas traži da pokažemo svoju kršćansku ljubav i poniznost poštivajući epidemiološke mjere za sprječavanje i suzbijanje ove duge i teške zaraze. 

Svi smo svjesni i već umorni da su te mjere ponekad nejasne, nedorečene ili nerazumljive. Ali, unatoč tome, mi vaši svećenici, potaknuti našim Kardinalom, koji ima posebnu odgovornost za svoju mjesnu Crkvu – našu nadbiskupiju München Freising, molim vas da zbog općeg dobra, koje od nas u ovom trenutku traži određenu žrtvu, uložite maksimalan trud u poštivanju propisanih mjera i preporuka.

Osobito nas pogađaju ograničenja broja vjernika u crkvama, koja se odnose na euharistiju koja je vrhunac i izvor kršćanskog života, jer online Misna slavlja ne mogu zadovoljiti potrebe onih koji na njima žele osobno sudjelovati. Radi ovog ograničenja i ovoga Uskrsa ta mogućnost je tolikim  našim vjernicima uskraćena. U ovom teškom trenutku nije nam moguće ništa učiniti da to ne bude tako. Rješenje tolikim našim vjernicima ostaje da u svojim domovima još uvijek prate liturgijska slavlja Velikog tjedna  i Uskrsa putem izravnog prijenosa preko you tube kanala naše župe, kako smo objavili po predhodnom rasporedu. Zato svi moramo biti strpljivi i ponizni u ovim novim iskušenjima.

Ovo se ponajprije odnosi na vas, dragi vjernici, kojima će biti uskraćeno jedno važno pravo, ali i dužnost za vaš kršćanski život. To je tim teže, što se to događa u ovom vremenu Velikog tjedna, najvećih tajna – misterija  naše vjere, po kojima smo spašeni i otkupljeni a to su Muka Smrt i Uskrsnuće Isusa Krista, otajstva za koja smo se pripremali kroz cijelu korizmu, molitvom, pokorom i dobrim djelima, kojima smo se pripravljali za Kristov i naš Uskrs. 

Nažalost, za sve vas koji nećete moći sudjelovati na liturgijskim slavljima Velikog trodnevlja i Uskrsa u našim crkvama, ali zato možete ponovo oživjeti Crkvu u vašim obiteljima obiteljskom molitvom kojom ostajete duhovno povezani i s Bogom i s Crkvom. U tome vam može biti od pomoći i izravni prijenos liturgijskih slavlja Velikog Trodnevlja i slavlje Uskrsa koje ćemo prenositi preko you tube kanala naše župe..

Mi vaši fratri svjesni smo da je za vas vjernike to velika žrtva. Neka ta žrtva bude vaš uskrsni dar našem društvu, osobito najslabijima među nama, čiji život ovisi o našoj odgovornosti i funkcioniranju zdravstvenog sustava. U toj žrtvi, koja pravu vrijednost dobiva kad je pretvorena u dar, možemo biti u duhu blizu tolikim kršćanima u današnjem svijetu, kojima je zbog različitih razloga mogućnost sudjelovanja na sv. misi trajno uskraćena. Neka nam ova trenutna žrtva bude poticaj na još veću ljubav i čeznuće za euharistijskim Isusom.

Podsjećamo vas da su svi vjernici  zbog ovih okolnosti posebnom odlukom sv. oca pape Franje, oslobođeni od obveze osobnog fizičkog sudjelovanja na liturgijskim slavljima Velikog trodnevlja i Uskrsnoj svetoj misi, i zato sve naše vjernike potičemo ako ne uspiju izravno sudjelovati na obredima Velikog trodnevlja i slavlju Uskrsa na našim sv. Misama da to s ljubavlju prihvate i sa zahvalnošću pretvore u euharistiju na drugačiji – obiteljski način.

Ovo, dakako, ima posljedica i za nas, vaše svećenike i pastoralne djelatnike i naš način pastoralnog djelovanja u ovom vremenu u kojemu će zbog ograničenja obredi Velikog trodnevlja i Uskrsna euharistija biti uskraćeni tolikim našim vjernicima.

I u ovim teškim danima iskušenja, mi vaši svećenici smo ipak privilegirani, jer svakoga dana možemo slaviti euharistiju. Činimo to istinskom vjerom i pobožnošću imajući pred očima i u svojim molitvama sve vas naše drage vjernike kojima je i ovog Uskrsa ta milost uskraćena. U Našim misnim nakanama i molitvama osobito su prisutni  svi bolesni, zdravstveni djelatnici koji o njima brinu i koji su na kraju svojih snaga, te svi oni koji u ovom vremenu imaju posebnu društvenu i crkvenu odgovornost i svojim radom doprinose funkcioniraju našega društva i crkve.

U duhu ove potrebe da budemo blizu našim vjernicima i da im budemo potpora i ohrabrenje sve zakazane nakane svetih Misa bit će slavljene po datumima i crkvama uz sudjelovanja naših vjernika.

Podsjećamo sve naše vjernike da ćemo sve druge pastoralne aktivnosti posebno vjeronauk za naše Prvopričesnike i krizmanike nastaviti po redovitom rasporedu čim nam prilike zato dopuste.

Svim našim dobrovoljnim redarima koji nam već punu godinu dana osiguravaju poštivanje propisanih mjera, koji svake nedjelje na svih 14. svetih misa, a neki i svaki dan pomažu oko držanja propisanih mjera: popis vjernika na ulazu u crkve, dezinficiranja ruku vjernika na ulazu, nošenja zaštitnih maski, držanja razmaka među vjernicima od 1,5 metra, kao i oko prozračivanja i dezinfekcije crkve i koji su, nakon što se okupi 150 vjernika, druge vjernike neumorno mole da dođu na drugu svetu misu, ili da na misu dođu neki drugi dan.  

Svim našim vjernicima koji i u ovim posebnim ograničenjima ustrajno sudjeluju na našim misnim slavljima, posebno našim pjevačima, predvođeni svojim zborovođama, časnim sestrama i pastoralnim djelatnicima, kao i svima onima koji nastoje da samo jedan član obitelji bude na sv. misi, koji i na taj način održavaju vezu između župne crkvene zajednice i obiteljske crkvene zajednice, neka vas sve skupa za svaki vaš trud i žrtvu, koju dobrovoljno ugrađujete u život naše župe  Dobri Bog obilato nagradi.

Vrijeme korizme, po našoj starodrevnoj hrvatskoj tradiciji, je i vrijeme za redovitu osobnu Uskrsnu ispovijed. U ovim uvjetima nije nam bilo moguće organizirati posebna pokornička slavlja i organizirane ispovijedi u našim crkvama, kako smo to inače običavali uoči svakog Uskrsa prije ove pandemije. Zato smo kroz cijelu korizmu organizirali svakoga dana svetu ispovijed u kapeli Blaženog Alojzija Stepinca i time  smo svim našim vjernicima bili na raspolaganju za osobnu Uskrsnu ispovijed, koju smo također trebali imati u skladu s epidemiološkim mjerama.

Draga vjernici, ovo sveto Korizmeno i Uskrsno vrijeme liturgijske godine kroz našu molitvu, pokoru i djela ljubavi obilježeno je strpljivom nadom u iščekivanju tajni našega Spasenja i Otkupljenja, koja nam Bog daje po muci smrti i uskrsnuću svoga Sina Isusa Krista. To sveto vrijeme živimo tako da nam i ovogodišnji Uskrs u ovim ograničenjima i teškim životnim iskušenjima bude obilježen strpljivom nadom kako bi nam Vazmeno otajstvo naše vjere svima bilo na spasenje. 

Vjerujemo da svako naše predanje i žrtva po Vazmenom otajstvu i u ovim ograničenjima, koja nisu sebi svrha, nego su zbog zaštite drugih, svim našim vjernicima i svim ljudima dobre volje vaši fratri zajedno s časnim sestrama i pastoralnim djelatnicima želimo sretan i blagoslovljen Uskrs i na sve naše vjernike i na sve ljude dobre volje zazivamo Božji blagoslov i nebeski zagovor Blažene Djevice Marije, najveće Odvjetnice Hrvatskog naroda, kao i našeg nebeskog zaštitnika, bl. Alojzija Stepinca.

Uskrs, 2021.

Fra Petar Klapež, župnik