Dragi vjernici, braćo i sestre u novorođenom Sinu Božjemu Isusu Kristu!

U božićnoj noći razotkriva nam se velika tajna čitavoga čovječanstva: Djevica Marija rodila je u Betlehemu Sina Božjega. Ta istina o Spasiteljevu rođenju prisutna je u jednostavnoj, a opet tako snažnoj čestitki našeg hrvatskoga naroda „Sretan Božić“! Ovih dana ta čestitka gotovo da će  zamijeniti redoviti pozdrav među ljudima, i kamo god stigne, svima će donijeti klicu radosti. I više od toga, poklik »Sretan Božić«, kao da čovjekovu umornu dušu naslanja na stup nade i daje blagotvornu spoznaju da je s rođenjem Djeteta Isusa svaki čovjek dobio šansu biti dionik vječnosti.

Iako smo ovog  Božića svi svjedoci kako pandemija izazvana korona virusom, tzv. covid-19, uzima sve više maha te je svaki dan i deseterostruko više zaraženih nego je to bilo na početku u ožujku i travnju ove godine. Možda to ovisi i o većem broju testiranih, ali svakako, oni, među kojima su bili u karanteni, bili smo i mi vaši fratri, te sa svima koji su to prošli svjedočimo da se doista ne radi o bezopasnoj bolesti. Stoga vas sve molimo da prihvatimo sva ograničenja koja nam savjetuju i donose epidemiolozi i struka, vođena nacionalnim Stožerima. 

Uza sve to, naše kršćansko poslanje i u ovom vremenu iskušenja ne smije biti samo usmjereno na te mjere i propise, nego tim više na naše vjersko poslanje, na božićnu radost, koju nam i u ovim životnim okolnostima donosi novorođeni Sin Božji Isus Krist.

Posebno poslanje nas svećenika još više dolazi u ovim iskušenjima do svijesti da smo mi prije svega  navjestitelji Evanđelja i naše je poslanje u svakom vremenu propovijedati Isusa Krista, okupljati zajednice naših vjernika i dijeliti svete sakramente i sakramentale. U tome se ne smijemo umoriti niti od toga odustati bez obzira na ograničenja koja smo u ovoj pandemiji obavezni provoditi.

Radi toga ćemo i ovoga Božića u našoj župi organizirati sve što smo i prije činili, dakako ne očekujući da će se na našim liturgijskim slavljima uključivati, kao što je to bilo prije pandemije, velik broj naših vjernika. Zato sva naša zbivanja kroz ove svete Božićne dane objavljujemo preko naše župske web. stranice  i  župskog listića, te ako bude nužno ponovno ćemo slaviti i online svete mise.

Svete mise na Badnjak – Polnoćke iz naše hrvatske tradicije znademo da su najposjećenije u svim crkvama. Zbog novih okolnosti nastalih radi sprečavanja bolesti COVIDA-19, radi mjera predostrožnosti i zbog ograničenog broja vjernika na misnim slavljima za našu župu ćemo na Badnjak u četvrtak, 24. 12. 2020. slaviti sedam svetih misa i to po slijedećem rasporedu:

U crkvi sv. Pavla svete Mise slavimo u  18.30, 20.00 i 24. 00 sata, St. Platz 10; 80336 München. 

U crkvi sv. Gabriela u 19. 30, i 24.00 sata, Versaillerstr. 20; 81677 München. 

U Poingu u novoj crkvi P. Rupert Mayer u 19.00 i 20.30 sati, Gruberstr. 17; 85586 Poing.

Stoga, molimo sve naše vjernike da se za Badnjak, radi ograničenog broja vjernika u crkvama,  najprije odluče na kojoj će svetoj misi  sudjelovati i zatim da se u naš župski ured prijave telefonski (089 179581-0) ili online preko naše web stranice (www.hkz-muenchen.de), jer će na Badnjak na svetoj misi moći biti prisutni samo oni koji su se za tu svetu misu prije telefonski ili online prijavili.                                                              

 Na Božić u petak, 25.12.2020. svete mise u našoj župi slavit ćemo po rasporedu kao i svake nedjelje i to:                                                                                                                                                                St.Paul u 9.00, 12.30, i 15.30 i 17.00 sati  

Pasing  u 11.30 i 13.00 sati

St. Gabriel u 12.00 i 13.30 sati 

St. Michael u 12.30  i 13.45 sati

Poing u 10.30 sati u St Mihael crkvi i u 12.15  sati u P. Rupert Mayer crkvi

Geretsried u 9.30 sati

Na dan Božića za naše svete mise ulaz u crkve biti će organiziran kao i svake nedjelje uz pomoć naših redara. 

Pitanje  Božićnih ispovijedi je također veoma važno. Očito će i ovaj puta, kao što se moralo to i za vrijeme korizme radi istih razloga bolesti COVIDA- 19 dogoditi, da će izostati velike Božićne ispovijedi na kojima bi se okupilo u našim crkvama veći broj vjernika kojima bi više svećenika podjeljivalo sakrament pomirenja.

Radi toga ćemo svim našim župljanima, mi vaši svećenici, kroz cijelo vrijeme došašća radnim danom biti na raspolaganju za svetu ispovijed u našoj Kapeli Blaženog Alojzija Stepinca prije podne od 9.00 do 12.00 sati i poslije podne od 15.00 do 19.00 sati.  

Što se tiče Božićnog pohoda naših starijih i bolesnih vjernika koji ne mogu doći u crkvu, a žele se ispovjediti, molimo sve naše vjernike da nam kroz vrijeme došašća jave gdje su i ako žele li da ih posjetimo. Uz sve mjere opreza posjetit ćemo ih i donijeti  im utjehu, svetu ispovijed i pričest, kao i bolesničko pomazanje.  Dakako da nećemo moći posjećivati one koji su bolesni u domove i bolnice u kojima vlada zaraza Covida 19, njih na poseban način ovoga Božića pratimo u našim molitvama.

Što se tiče Božićnog blagoslova obitelji, stanova i  kuća, radi istih razloga mjera predostrožnosti blagoslov ćemo ove godine obaviti poslije svih svetih misa na blagdan Svete Nazaretske Obitelji u nedjelju, 27. 12. 2020. i na Sveta Tri Kralja u srijedu, 06. 01. 2021. Poslije blagoslova svaka obitelj će na izlazu iz crkve dobiti prigodnu naljepnicu s džepnim kalendarićem za Novu godinu. Sav dobrovoljni prilog blagoslova obitelji namjenjujemo za najsiromašnije obitelji u Hrvatskoj, Bosni i Hercegovini. 

S vjeronaučnim susretima prvopričesnika i krizmanika, kao i vjeronaučnim susretima za svu školsku djecu, sa  susretima ministranata, FRAM-e, OFS-a i folklora kao i sa svim drugim župskim aktvinostima  započet ćemo poslije zimskih ferija ako nam prilike za to dopuste.

Ljubav je domišljata. Bogu hvala što postoje razne lijepe inicijative kojima se može posvjedočiti naša blizina u molitvi i zajedničkoj vjeri svima koji slave Gospodinovo rođenje ovih svetih dana koji nam dolaze.

U svakom slučaju neka nam ovi dani Došašća i Božića budu svečani i u duhu radosnog proživljavanja otajstva dolaska Sina Božjeg u našem ljudskom tijelu u naš svijet da nas otkupi i spasi od grijeha i svakog drugog zla. On nas spašava i od bolesti, a ponajviše od straha, koji je svijetom zavladao. Ne smijemo dopustiti da nas obuzme bilo kakva sumnja da je Novorođeni Bog s nama i da nas On od svakoga zla spašava. To zlo će proći, a mi moramo ostati vjerni samo Bogu koji nam je posebnu ljubav iskazao u svom novorođenom Sinu Isusu Kristu.

Zahvalni za taj neizmjerni Božji dar kroz cijelo vrijeme došašća slavimo svete mise Zornice u crkvi sv. Pavla u 6.00 sati ujutro, a svake srijede poslije večernje svete Mise, također u crkvi sv. Pavla u 18.30 sati,  organiziramo klanjanje pred Presvetim na nakanu da se što prije završi ova pandemija, za bolesnike i zdravstveno osoblje, za našu Domovinu i čitav svijet! 

Vaši fratri s časnim sestrama žele  svima radosnu pripravu za Božić i blagoslovljena slavlja otajstva Rođenja Sina Božjega, uz obilje Božjeg blagoslova u Novoj 2021. godini!

Mir i dobro!                                                                                                                                       

Fra Petar Klapež, župnik