Pismo župnika o novim ograničenjima radi korona virusa u našoj župi 

Draga braćo i sestre,

Nalazimo se na početku nove školske i vjeronaučne godine. Svaki je početak za nas Kristove vjernike prilika za obnovu pouzdanja u njegovo vodstvo.

Osjećamo da zbog postojeće opasnosti od zaraze i mjera zaštite postoji stanovita nesigurnost u svezi vjeronaučnih pouka prvopričesnika i krizmanika kao i neizvjesnost u pogledu župne kateheze za ostale školske uzraste i svih ostalih aktivnosti naše župe.

Stoga vam  želimo  uputiti riječi ohrabrenja, dati određene smjernice i pružiti potrebne informacije.

Ovu školsku godinu naša su djeca započela u životnim prilikama kakve još nismo susreli. Pandemija korona virusa i bolesti COVID-19 cijeli je svijet, pa tako i Crkvu, primorala na organiziranje života i djelovanja kakvo do sada nismo poznavali.

To podrazumijeva, između ostalog, svakodnevno praćenje novih epidemioloških mjera, kao i dnevnog broja novo zaraženih osoba u našoj zemlji, ali, nažalost, i broja onih koji su izgubili bitku s ovim virusom, potom usklađivanje različitih osobnih situacija i događanja s postavljenim ograničenjima i slično. Sve to u našemu društvu stvara osjećaj neizvjesnosti, nelagode i straha. Kao ljudi i kao kršćani suosjećamo sa svim ljudima koji na različitim dijelovima Zemlje trpe posljedice pandemije. Posljedice pandemije osjeća i Crkva u svome pastoralnom djelovanju, pa tako i naša župa.

Ipak, draga braćo i sestre, i u ovakvoj situaciji Bog nas poziva da nipošto ne klonemo duhom, već da zauzeto, potaknuti vjerom i ljubavlju, činimo sve što možemo kako bismo župni život u zajedništvu s našim obiteljima učinili ljepšim i kvalitetnijim.

Posebno smo zahvalni Bogu za sve naše vjernike  – redare, koji svojim vjerničkim  zalaganjem za vrijeme svetih Misa u ovim okolnostima omogućuju slavlje svetih Misa.  Naravno, ovim putem izražavamo zahvalnost i svim ostalim vjernicima, koji su na bilo koji način uključeni u naše župne aktivnosti   počevši od kršćanskih obitelji, sakristana, pjevača, čitača, djelitelja pričesti, ministranata i ostalih vjernika, jer se  svi zajedno trudimo u ovom životnim nedaćama svoje djelovanje u našoj župi uzdići na višu razinu kvalitete i odgovornosti.

Ovim putem pozivamo sve naše vjernike da nam televizijsko ili radijsko praćenje sv. mise ne zamijeni živo sudjelovanje na misnim slavljima ili da nam internetska komunikacija sa župom ne zamijeni živu riječ s djelatnicima naše župe i svim župljanima u župi.

Ovo iznenadno vrijeme trebalo bi se posebno ogledati u onoj želji, volji i snazi vjere koju je imala prva kršćanska zajednica koja se nalazila pred mnogobrojnim kušnjama i izazovima, ali koja nije malaksala, nego se naprotiv širila i bivala sve snažnija. To je mogla, jer su se njezini članovi svakodnevno napajali na Izvoru žive vode, Isusu Kristu, jer su se hranili Božjom riječju i jer su svoje životno pouzdanje imali u Gospodinu. Takva zauzetost života u vjeri i danas nam je posebno potrebna.

Budimo svjesni, braćo i sestre, da Bog preko nas želi intervenirati u povijest. Ta je njegova želja aktualna i ništa manje izazovna i u ovim nesigurnim prilikama. Zato se svi zajedno iznova zagledajmo u Krista, našega jedinog i pravog Učitelja, i u njemu potražimo snagu i odlučnost za sve ono što kao vjernici u ovoj novoj školskoj i vjeronaučnoj godini možemo učiniti za dobro naše župe.

Pouke u vjeri školske djece i mladih neotuđivi su i neizostavni su dio crkvenoga nastojanja da mladim pokoljenjima prenesemo dar vjere kako bi ona bila svjetlo i snaga u njihovu životu. Imajmo na pameti staro pravilo: Ne može se uzljubiti i zavoljeti Isusa Krista Spasitelja ako ga ne upoznamo ili ga nedovoljno poznajemo. Zato se i u sadašnjim neprilikama pandemije ne smije zanemariti ova važna zadaća vjerske pouke, osobito kod pripreme za primanje sakramenata.

Stoga ćemo župnu katehezu  za naše prvopričesnike  (treći razred) i za naše krizmanike (osmi razred) u ovoj 2020./21. godini započeti čim nam to prilike dopuste.

I u ovim životnim neprilikama učinimo našu župnu zajednicu ugodnim mjestom gdje će svatko moći osvježiti i ojačati svoju vjeru te tako duhovno ojačan biti Kristov svjedok Svatko od nas ima određeni milosni dar od Boga, evanđeoski rečeno, talente kojima je pozvan obogaćivati život Crkve i svijeta. Obnovimo snagom Duha Svetoga iznova svoje talente i poziv na koji nas je Gospodin pozvao te ih u novoj školskoj i vjeronaučnoj godini iskoristimo na vlastito dobro i spasenje, kao i spasenje svih oko nas.

Neka nam svima u tome pomogne moćni zagovor naše Nebeske Majke Blažene Djevice Marije Kraljice svih Hrvata.

Vaši fratri i časne sestre

Fra Petar Klapež, župnik