Dragi vjernici naše župe, braćo i sestre!

Sve mjere koje su na snazi u suzbijanju širenja korona virusa produžuju se do nedjelje 3. svibnja, priopćio je Tiskovni ured naše Nadbiskupije što znači da nam do tada neće biti moguće slaviti zajednička misna slavlja.

Radi toga ćemo i u slijedeću nedjelju, 03. 05. 20220. na četvrtu Uskrsnu nedjelju – Nedjelju dobrog Pastira iz naše kapele Blaženog Alojzija Stepinca s početkom u 11.00 sati, na you toube kanalu naše Župe, izravno prenositi svetu Misu, a prije svete Mise molit ćemo slavna otajstva Gospine krunice. 

Na nedjelju Dobrog Pastira u središtu razmišljanja je Dana molitve za duhovna zvanja.  Uskrsli Isus nam se predočuje u jednostavnoj slici dobrog Pastira. Iza te slike stoji činjenica: Dobri Pastir život svoj polaže za ovce. Više mu je stalo do ovaca, nego do vlastita života. A da to ne ostane samo fraza, rezultat je njegova smrt na križu. I na križu, Krist raširenih ruku, prima u svoje naručje sve ljude i nitko ih više neće moći oteti njegovu zagrljaju. To je jamstvo njegove ljubavi i pastirske službe!

U ovom vremenu iskušenja posebno je na djelu ljubav. Ljubiti u biti znači predati sebe drugima, poći k drugima. Da bi se moglo ljubiti potrebno je osloboditi se samoga sebe, potrebno je ljubiti do kraja.   Danas više nego ikada otkrivamo kako je važno ljubiti, kako je život dragocjenost kojom ne možemo raspolagati, već ga moramo primati i odazvati se pozivu kojim nas Bog zove. A Božji se poziv temelji na ljubavi, na obostranoj i intimnoj ljubavi: poziva i odgovora.

Svjedočiti poziv za ljubav temelj je duhovnog poziva, poziva svećenika, redovnika i redovnica.

Stoga na nedjelju dobrog Pastira prigodom dana molitve za duhovna zvanja pozivam sve naše vjernike da u molitvi Gospine krunice i slavlju svete Mise  uputimo Bogu molitve za duhovna svećenička i redovnička zvanja. Molimo da iz naše župe iz našeg Hrvatskog naroda Bog i u ovom vremenu kušnje pozove mladiće i djevojke koji će biti spremni slijediti Krista na putu zavjetovanog života. Potrebni su nam svećenici koji će biti trajno jamstvo Kristove otkupiteljske prisutnosti u različitim mjestima i ovim neizvjesnim današnjim vremenima. Potrebni su nam svećenici koji će naviještati Božju riječ i slaviti euharistiju, a po sakramentima uprisutniti Božju milost u ovom ranjenom svijetu. Potrebni su nam svećenici – stvarni svjedoci Kristova evanđelja, koji će voditi kršćansku zajednicu na ovom križnom putu prema novom uskrsnom života. Nije lako govoriti o svećeničkom pozivu, ako pred sobom nemamo pojam čiste i djelotvorne ljubavi. Baš kao i brak, tako i svećeničko služenje nije zamislivo bez ljubavi. Poziv, koji Bog upućuje mladoj osobi da ga slijedi u posvećenom životu, označava Božji odnos kojega Bog temelji na slobodi ljubavi. I u tom pozivu Bog povjerava svijet rukama svećenika, redovnika i redovnica, misionara i vjeroučitelja, da svatko prema svome daru, vlastitim crtama i karakteristikama daju smisao ovome napaćenom svijetu, i to novi smisao po ljubavi i predanju.

Svi smo pozvani, da po uzoru Krista – Dobrog Pastira, vodimo brigu za Crkvu, za njene zaređene službenike, jer bez svećenika bio bi nezamisliv život Crkve. Bez svećenika nema ni euharistijske prisutnosti Krista. Bez svećenika naše bi crkve bile lišene Kristove prisutnosti u svetohraništu. Toliki nam naši vjernici kroz ovo vrijeme izolacije i nemogućnosti sudjelovanja na svetoj Misi i nemogućnosti blagovanja Kristova Tijela u svetoj Pričesti svakodnevno svjedoče koliko im to u ovom vremenu neizvjesnosti posebno nedostaje.  Stoga, molimo da uvijek bude onih koji će se odazvati da u svome poniznom služenju lome i dijele vjernicima Kruh ljubavi – Kristovo Tijelo. Molimo, osobito, za duhovna zvanja u našoj župi i gradu, a one koji su se već odazvali molitvom pratimo da ustraju.

U duhu djelotvorne molitve, s nadom u Božju ljubav i ovim putem pozivam sve naše vjernike i sve ljude dobre volje da i u nedjelju Dobrog Pastira budemo zajedno u izravnom prijenosu svete Mise, kako bi otajstvom naše vjere utješili, u ovom vremenu kušnje, svoju dušu koja čezne za Božjom blizinom.                                                                         U duhu tog poziva zajedno sa svim našim vjernicima  molim:                              Oče sveti, pogledaj ovo naše čovječanstvo, koje čini sve da se oslobodi od zarazne bolesti COVIDA 19. Danas je ljudski život snažno označen neizvjesnošću. No uza sve to glad za pravdom, istinom i milošću još uvijek nalazi mjesta u srcima mnogih, koji iščekuju onoga koji vodi spasenju, koje si ostvario po svome Sinu Isusu. Gospodine u ovom vremenu iskušenja posebno su nam potrebni  hrabri glasnici evanđelja, velikodušni službenici trpećeg čovječanstva. Pošalji svojoj Crkvi svete svećenike, koji će posvećivati tvoj narod sredstvima tvoje milosti. Pošalji mnoge zavjetovane muškarce i žene, koji će u svijetu pokazati tvoju svetost. Pošalji u svoj vinograd svete radnike, koji će raditi sa žarom ljubavi i, potaknuti Duhom Svetim, donijeti Kristovo spasenje sve do nakraj zemlje. Amen!

Dragi vjernici, u svakom misnom slavlju čeznite svim srcem za Isusom i molite ga da vas posjeti u duhovnoj pričesti!

Fra Petar Klapež, župnik