Preporuka župnika fra Petra Klapeža vjernicima Hrvatske Katoličke Župe München uz Odredbe biskupa Njemačke biskupske konferencije i nadbiskupije München Freising

Dragi vjernici, braćo i sestre u Kristu Isusu!

U svim zemljama, koje su zahvaćene s pandemijom korona virusa, objavljene su državne Odredbe, kojima su donesene mjere u suočavanju s tom nezaustavljivom pandemijom diljem cijeloga svijeta. S obzirom na tu strašnu pandemiju i naša nadbiskupija München Freising donijela je niz mjera koje potpisuje naš duhovni Pastir kardinal i nadbiskup Reinhard Marx. Jedna od tih mjera je i ukidanje svih javnih bogoslužja i pobožnosti te slavlja sakramenata.

Radi toga, dragi vjernici Hrvatske Katoličke Župe držim važnim sa svima vama podijeliti ove misli s obzirom na same odredbe, ali i na pastoralno djelovanje u ovom trenutku, kao i na osobni rad i rast u duhovnosti svih nas zajedno.

Odredbe i privremene mjere biskupa Njemačke biskupske konferencije (DBK) i naše Nadbiskupije, proglašene nakon Državnih mjera, koje obvezuju sve građane države Njemačke, donesene su kao čin odgovornosti za zdravlje vjernika i građana cijele Njemačke.

Molim vas i pozivam da mjere  Državne zaštite i odredbe kao i privremene mjere biskupa DBK i naše Nadbiskupije shvatite kao vlastiti doprinos u sprječavanju širenja pandemije, ali i kao jasan znak naše odgovornosti, osobito prema onima koji su među nama najugroženiji.

Svjesni smo da je euharistija izvor i vrhunac života i poslanja Crkve i da od euharistije živimo. Međutim, niti jedna pobožnost, a navlastito euharistija ne smije nikada postati uzrokom podjela i poticanja nesnošljivosti, izrazom prkosa i lažnoga herojstva i ne daj Bože, voditi prema mogućnosti i okolnostima širenja zaraze i dovođenja u opasnost zdravlja i života drugih. Sam Isus Krist nas uči da je najveći izraz ljubavi dati život za drugoga (usp. Iv 15,13). Sve ove odluke i mjere potaknute su upravo iz ljubavi prema bližnjima.

Odredbe za sve vjernike nadbiskupije München Freising

Što se tiče samih Odredaba naše Nadbiskupije i slavljenja svete mise, potrebno je pridržavati se Opće uredbe rimskog misala za oblik „Reda mise bez naroda“.   

Nedjeljom i blagdanom u našoj kućnoj kapeli mi vaši svećenici slavimo svetu misu „pro populo“! Također sve vaše misne nakane „određene svete Mise“ bit će slavljene točno po datumu kada su upisana, ali bez sudjelovanja vas vjernika. 

Osim toga mi vaše svećenici i dalje ćemo nastavite redovitu komunikaciju sa svim našem vjernicima putem  postavljanja svih daljnih uputa Mjesne Crkve preko web-stranice naše župe koja glasi: www.hkz-muenchen.de.

Već su vam na našoj stranici dostupne odredbe naše Nadbiskupije kao i razni materijali za osobnu i zajedničku obiteljsku molitvu. U ovim izuzetno teškim danima za sve nas molitvom ostanimo povezani i na taj način bit ćemo Dohom Božjim osnaženi.

Sa svim našim  pripravnicima za Prvu svetu pričest i potvrdu preko naše župne stranice ostajemo u stalnom kontaktu i komunikaciji, kao i s njihovim roditeljima. Na taj način do daljnjih odredaba naše Nadbiskupije ostajemo u pripravi na način na koji nam je to moguće i dopušteno u tim danim uvjetima i uz poštivanje proglašenih mjera.

Radi toga sva najavljena krštenjau našoj Župi mogu se obaviti samo u našoj kapeli Blaženog Alojzija Stepinca uz sudjelovanje samo roditelja i kumova. Preporučamo svim roditeljima radi zaštite života da u ovim okolnostima odgode krštenje svoga djeteta. 

Slavlje Prve svete Pričesti neće biti kako je najavljeno 09. 05. 2020.                          niti slavlje sv. Krizme 26. 05. 2020.

Slavlja Prve svete Pričesti će se upriličiti kad to bude moguće,                           a podjelu sakramenta svete Krizme dogovorit ćemo naknadno. 

U ispovijedi se ostvaruje socijalni kontakt, samim tim se stvara i opasnost prijenosa virusa, pa je, kako je odredbom DBK i naše Nadbiskupije određeno, potrebno odgoditi ispovijed, osim u smrtnoj pogibelji.

Radi opće sigurnosti naših mladih Hrvatski dušobrižnički ured u Njemačkoj otkazao je folklorijadu u Heusenstammu,                                                          Radi toga otkazujemo i naše najavljeno hodočašća za susret mladeži u Zagreb, koji je trebao biti  09. i 10. svibnja 2020.

O ostalim našim ovogodišnjim najavljenim hodočašćima ćemo vas na vrijem obavijestiti!

U ovim okolnostima neka nam na srcu i u našim molitvama posebno budu liječnici i medicinsko osoblje, kao i oni najpotrebniji među nama, stari i bolesni. Koliko nam svakidašnje okolnosti i mjere dopuštaju, pokušajmo kroz cijelo ovo vrijeme pandemije posebno biti na pomoć starijima i potrebnima naše pomoći.

S obzirom na odredbu DBK i naše Nadbiskupije trebamo svi imati na umu da su sve mjere donesene kako bi se smanjio socijalni kontakt.

Državne i Crkvene mjere i odredbe proglašene su za opće dobro svakog pojedinca. Kao vjernici u svim tim odredbama kroz ovo vrijeme iskušenja nastojmo poput svetog Josipa osluškivati Božje poticaje Duha i na taj način svaki dan djelujmo prema njima.

Draga vjernici, osnovno „sredstvo“ našega djelovanja je riječ. U ovogodišnjoj korizmenoj poruci papa Franjo je napisao da je korizma „milosno vrijeme da se stvori prostor za Božju riječ“ Kroz homiliju, župnu katehezu, razne vrste pouka susretali smo jedni druge svaki dan u našoj kapeli Bl. Alojzija Stepinca kao i na misnim slavljima nedjeljom i blagdanima hraneći se sa stola Riječi i euharistijskog stola. Za vrijeme ove strašne pandemije korona virusa kroz neko vrijeme toga zajedno neće moći biti. Zato je ova korizma za sve nas poseban trenutak da više zaronimo u sebe, u svoju nutrinu, kako bismo ponajprije za sebe osluhnuli poruku Riječi Božje.

Stoga vas kao vaš župnik potičem da ovo vrijeme iskoristimo za osobni duhovni rast kroz redovitu obiteljsku molitvu, čitajući i razmatrajući Božju Riječ, a mi vaši svećenici ćemo svaki dan s vama biti povezani slaveći euharistiju za sav Božji narod.

Hraneći se osobno Božjom Riječju, u tišini, odstranjujući sve ono nebitno iz svoga života, moći ćemo većom ustrajnošću i snažnijim duhom izdržati ovu kušnju i vršiti svoje vjerničko, roditeljsko i svećeničko poslanje.

Uz sve te ograničene vjerske aktivnosti, neka ovo vrijeme preporuke smanjenih socijalnih kontakta bude dobra prigoda za osobni rast u vjeri i ljubavi prema Bogu i bližnjima.

Posebno kao vjernici, ovo vrijeme zaraznog virusa i ove trenutke našega života shvatimo kao „vlastitu pustinju“, prigodu za vlastito obraćenje i kao povlaštene trenutke susreta s mučenim, raspetim i uskrslim Gospodinom Isusom Kristom. Neka svaki naš čin i svako naše dobro djelo budu odraz one neuništive nade u nama da je naš Bog po raspetom i uskrslom Isusu Kristu uvijek s nama. I u ovim teškim trenucima našega života raspeti i uskrsli Isus je uz nas i s nama na našem križnom putu. Svi mi vjernici smo ovo korizmeno vrijeme posebno pozvani razmatrati Isusovu muku i smrt, njegov put kojim je pobijedio tamu i svojim nam uskrsnućem pokazao put do svoje i naše proslave.

Budimo na ovom našem križnom putu svjedoci pobjede života i dobra u življenju i žrtvovanju jednih za druge.

Tim mislima na sve vjernike naše župe i na sve ljude dobre volje  zazivam obilje Božjeg blagoslova i molim zagovor Blažene Djevice Marije Majke svih Hrvata da nas Bog njezinim zagovorom oslobodi ovog zaraznog virusa i svakog drugog zla!

Vaši fratri i časne sestre 

Fra Petar Klapež, župnik